Jaką taśmę wybrać do malowania?

Nieodzownym elementem każdego remontu mieszkania, jest bezapelacyjnie pomalowanie pokojów lub nawet ścian zewnętrznych domu. W dzisiejszych czasach trendy w aranżacji wnętrz zawędrowały tak daleko, iż coraz rzadziej widuje się ściany pomieszczeń pomalowane na jeden kolor. Najczęściej wykorzystywanym motywem jest odgrodzenie ze sobą dwóch kolorów, które będą się uzupełniały wzajemnie na zasadzie kontrastu. Równe oddzielenie od siebie dwóch barw nie byłoby czymś prostym, gdyby nie
taśma malarska.
To właśnie dzięki tej taśmie specjalistycznej możliwe jest wyznaczenie linii granicznej pomiędzy kolorami na ścianach. Przy tej okazji warto wspomnieć, iż w sklepach, w których można dostać właśnie taśmy malarskie, klienci mają najczęściej do wyboru dwa rodzaje tej taśmy specjalistycznej. Pierwsza z nich, to taśma samoprzylepna, malarska z klejem kauczukowym. Druga zaś, to taśma, która ma klej akrylowy. Zanim opisane zostaną różnice, warto wspomnieć o jednej, ważnej cesze wspólnej. Otóż obie te taśmy mają już w sobie impregnat, co sprawia, że nie przepuszczają wilgoci. Taśma malarska z klejem kauczukowym jest tańsza od tej z klejem akrylowym, ponieważ klej kauczukowy jest po prostu o wiele gorszy. Tak naprawdę jego jedyną zaletą jest fakt, iż jest odporny na rozpuszczalniki wchodzące w skład farb olejnych i wodnych. Nie jest to jednak klej odporny na promieniowanie uv. Ponadto główną wadą tego kleju jest fakt, iż taśmę malarską należy zerwać po możliwie krótkim czasie, ponieważ potem klej traci świeżość i po oderwaniu na ścianie zostają mało estetyczne resztki kleju. W odniesieniu do tego, taśma malarska z klejem akrylowym, to prawdziwy majstersztyk. Klej ten odporny jest na promienie uv, w związku z czym, taśmą zaklejać można powierzchnie na zewnątrz (ściany, okna). Najważniejsze jest jednak to, że taka taśma specjalistyczna z klejem akrylowym może być oderwana po upływie stosunkowo długiego czasu, a klej nie zostawi śladu na obklejanej powierzchni. Reasumując. Wybór taśmy samoprzylepnej malarskiej, powinno się uzależniać od rozmiarów malowanej powierzchni oraz od tego czy jest ona wystawiona na działanie czynników zewnętrznych czy też nie.

Światło we wnętrzu

Jako ludzie jesteśmy przyzwyczajeni do życia w świetle. Cały nasz rytm dobowy dostosowany jest do ruchów naszej planety względem Słońca. Przedłużenie się czasu pracy, ujednolicenie czasów globalnych sprawiło, że musimy dostarczać sobie sztucznego światła, które ma ogromny wpływ na samopoczucie i nastrój człowieka. Światło powinno być jak najbardziej naturalne oraz dostosowane do wnętrza. Kilka rodzajów swiatła w tym samym pomieszczeniu daje nam mozliwość dopasowania natężenia swiatła do jego chwilowej funkcji. Jeżeli chcemy zrelaksowac się przy lekturze ksiażki potrzebne jest światło wyraźne o punktowym skupieniu, jezeli natomiast wolimy bierną rozrywkę przed telewizorem światłem nalezy rozmyć kontrast pomiedzy jasnością ekranu, a ciemnością otoczenia. Zważywszy na różne przeznaczenia pomieszczeń, światło powinno podkreślać nastrój, bądź jego brak. Możemy podzielić rodzaje oświetlenia na trzy podgrupy: oświetlenie ogólne – dotyczące całego wnętrza, oświetlenie miejscowe – punktowe, doświetlające konkretne części wybranych i ważnych fragmentów przestrzeni oraz dekoracyjne – podkreślające wartości estetyczne. W kuchni światło powinno być możliwie jak najbardziej równomierne i funkcjonalne, odpowiednimi lampami powinniśmy doświetlać blaty oraz miejsca, na których skupiamy największa uwagę. Salon to miejsce reprezentacyjne, kierując źródło światła ku górze powiększamy optycznie wysokość pomieszczenia. Sypialnia jest miejscem odpoczynku i relaksu, dlatego warto zainstalować lampy rozpraszające światło na powierzchniach. Zalecana jest również lampka nocna, dzięki której w pełni bedziemy mogli cieszyć się lekturą czasopisma, bądź książki. Chcąc odpowiednio podkreślić fakturę danej przestrzeni możemy użyć świateł róznej barwy, odpowiednie ustawienie źródeł światła może optycznie powiększać, bądź pomniejszać pokój. Pole do popisu jest ogromne, niekoniecznie dużym nakładem finansowym możemy stworzyć wnętrze idealne.

Metal i szkło we wnętrzu

Szkło i metal wykorzystane są przez człowieka od tysięcy lat. Dopiero od niedawna metal stał się materiałem, dzięki któremu możemy na dosyć szeroką skalę uszlachetnić wnętrze naszego mieszkania. Oczywiście, od jakiegoś czasu metal stał się „złem koniecznym”, wszyscy mamy przed oczyma pomalowane farbą olejną rury czy grzejniki (koniecznie z paskudnymi zaciekami). Podejście zmieniło się, gdy architekci zaczęli wykorzystywać naturalny blask i kolor powierzchni metalowych. Pojawiły się płyty ścienne, które dzięki odpowiedniemu kątowi odbijania światła mogą powiększać optycznie pomieszczenie. Rozpowszechnienie się zlewozmywaków, okapów, schodów, stołów czy krzeseł w naturalnym metalicznym kolorze pokazało, że nie tylko industrialne wnętrza wykorzystują ten materiał. Ludzie nowocześni, ceniący sobie prostotę i czystość coraz częściej doceniają wartość tego typu wykończeń. Mimo, że odporne na wilgoć i wodę materiały takie jak aluminium czy stal nierdzewna nie powinny korodować to nie powinno się używać ich do wykończeń łazienek. Czasami pokrywają się rdzawoczerwonym nalotem, który nie wygląda zbyt atrakcyjnie. Szkło wykorzystywane na przykład w kuchni czy łazience, pomaga w utrzymaniu czystości i utrzymaniu wrażenia sterylności. Zamontowane na ścianie za kuchenką zapobiega brudzeniu się ściany tłuszczem. Musimy pamiętać, że istnieją trzy rodzaje szkła: szkło hartowane – odporne na uderzania i zmiany temperatur (najdroższe, ale zarazem najbardziej funkcjonalne), laminowane – złożone z dwóch warstw szkła, między którymi znajduje się folia polimerowa oraz zwykłe szkło kupione u szklarza. Aby jeszcze dodatkowo uatrakcyjnić wygląd naszego wnętrza możemy kupić barwioną taflę szkła, bądź podkleić pod spód wybraną przez nas fototapetę. Podnosi to dosyć znacznie koszty, ale czego się nie robi dla uszlachetnienia przestrzeni.

Ekologiczne meble

W dzisiejszym świecie słowo „ekologia” jest wabikiem na klienta. Co tak na prawdę oznacza jest uzależnione od konkretnej osoby. Materiały ekologiczne wykorzystywane są w designie od około lat 20 ubiegłego wieku. Karton, konopie, plastik(?), drewno – producenci nazywają te materiały ekologicznymi, ale co tak rzeczywiście jest „miłe” dla środowiska? Dlaczego akurat plastik? Bo do jego produkcji nie jest zużywane drewno. Dlaczego drewno ma być ekologiczne? Wycinanie drzew zobowiązuje do sadzenia nowych. I tak w koło Macieju, przekrzykiwanie się przymiotnikami i ilością zieleni na opakowaniach. Co tak na prawdę wybrać? Meble z kartonu (jakkolwiek to brzmi) mają kilka bardzo atrakcyjnych zalet: są lekkie i zarazem wytrzymałe, istnieje bardzo duży wybór kolorów, kształtów. W około 70% są wykonane z makulatury co stawia je dosyć wysoko w hierarchii materiałów ekologicznych. Naturalne włókna na przykład z konopi (rośliny, która ma ogromy potencjał) mogą zostać wykorzystane przy produkcji krzeseł. I nie wiedzieć dlaczego konopie nie są wykorzystywane w przemyśle praktycznie w ogóle. Drewno ze względu na okres czasu jaki potrzebny jest do wyprodukowania surowca już dawno przestało być materiałem ekologicznym. Dzisiejsi designerzy stawiają na surowce w pełni ulegające procesowi biodegradacji. Spójrzmy na kwestię wytrzymałości mebli. Wiadomo, że im dłużej dany mebel jest w stanie pełnić swoją funkcję tym bardziej jest przyjazny środowisku. Obawy więc co do materiału jakim jest karton są w pełni uzasadnione, nie dość, że jest on dość drogi w porównaniu do klasycznych drewnianych mebli, to także odporność na przykład na wilgoć pozostawia wiele do życzenia. I czy kupowanie tekturowej szafy, która posłuży nam przez zaledwie trzy lata ma sens? To zostawiam już do przemyślenia każdemu z osobna. Wszak tak łatwo zostać oszukanym.

Szczęśliwi czasu nie liczą

Czerwiec 2017
P W Ś C P S N
« lip    
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930  

Warto zobaczyć

Akcesoria do myjek ciśnieniowych, myjnie parowe i ekologiczne, duży wybór odkurzaczy (profesjonalnych i przemysłowych). Link - kliknij i sprawdź bogatą ofertę z zakresu chemii samochodowej oraz maszyn i urządzeń czyszczących. Granit, Marmur, Kostka Brukowa Poznań - zapraszamy na stronę internetową! Architektura membranowa oraz systemy wystawiennicze i reklamowe- zadaszenia ogrodowe Alu-Tent. Zaufaj fachowcom od konstrukcji reklamowych!